#Covid-19 – nowe obostrzenia od 27 marca – m.in. zamknięcie przedszkoli

0
428
Zaostrzenie zasad bezpieczeństwa - zamknięcie przedszkoli

Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy” – podkreślał podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, który prosił także o ograniczenie przemieszczania się w święta wielkanocne. Ostatnia doba przyniosła 34151 nowych zakażeń oraz 520 zgonów.

Zamknięcie przedszkoli oraz żłobków

Nowe obostrzenia obowiązujące od soboty (27 marca) to między innymi ograniczenia w sklepach, zamknięte przedszkola, żłobki, wielkopowierzchniowe markety meblowe i budowlane, salony kosmetyczne, fryzjerskie oraz obiekty sportowe.

Zamknięte żłobki i przedszkola

Jakie obostrzenia od 27 marca 2021?

Ograniczenia w sklepach – 1 osoba na każde 20 metrów kwadratowych, w sklepach o powierzchni do 100 mkw. będzie to 1 osoba na każde 15 mkw., a w większych sklepach – 1 osoba na każde 20 mkw.
Hurtownie i składy budowlane będą działały normalnie, by zapewnić płynność branży budowlanej.
Zamknięte pozostają galerie handlowe, ale nadal pozostaje wyjątek dla aptek, drogerii, sklepów spożywczych, salonów prasowych i księgarni.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte
Żłobki i przedszkola zamknięte – pod opiekę tych placówek będą mogły trafiać wyłącznie dzieci rodziców wykonujących zawody medyczne i służb porządkowych, w trakcie wykonywania przez nich obowiązków służbowych.
Ważną informacją dla rodziców jest możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego.
Sport tylko dla zawodowców

Co z Wielkanocą oraz pracą?

Rząd wydał też zalecenie, by Wielkanoc spędzić w gronie najbliższych, nie przemieszczać się i spędzić świąteczne dni we własnych domach. Premier podtrzymuje także apel o pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe.

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Do kiedy nowe obostrzenia?

Nowe obostrzenia mają potrwać minimum do 09 kwietnia 2021r. Spowodowane jest to zwiększoną ilością zakażeń SARS-CoV2 oraz przewidywanym przez rząd utrzymaniem tendencji wzrostowej w najbliższych dniach.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Apel zamykanej branży

Już w sieci pojawiły się apela tzw. branży beauty, która apeluje: „W związku z zamknięciem naszych salonów, prosimy, przekładajcie wizyty kosmetyczne czy fryzjerskie. Nie odwołujcie ich.” Właściciele salonów i zakładów zgodnie przyznają, iż są świadomi powagi sytuacji i przyjmują do wiadomości nowe obostrzenia. Aby się utrzymać potrzebują klientów, dlatego proszą, aby przekładać wizyty na pierwsze dni po odmrożeniu lockdownu.

Wspomóż nasze działania Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj