Od jutra Bydgoszcz w strefie żółtej.

0
337
Maski covid-19

Od 10 października obowiązkowe maseczki także na ulicach. Cała Polska, w tym Bydgoszcz znalazła się w żółtej strefie ostrzegawczej. Taką decyzję ogłosił rząd w czwartek, 8 października.

Wytyczne

Zgodnie z wytycznymi rządowymi od 10 października 2020r. do odwołania mamy obowiązek noszenia maseczki w przestrzeni publicznej, w tym również na ulicy. W urzędzie miasta oraz innych budynkach użyteczności publicznej również należy zasłaniać usta oraz nos.

W autobusach i tramwajach obowiązuje bezwzględny nakaz zasłaniania nosa i ust, a co drugie miejsce siedzące musi być wyłączone z użytku.
 
Zasłaniamy usta i nos także:
– w samochodzie osobowym – jeśli jedziemy z kimś, z kim nie mieszkamy na co dzień
– w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie
– w kinie i teatrze
– u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu
– w kościele i szkole, na uczelni
 
Na basenach obowiązuje ograniczenie do 75 proc. obłożenia. W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i rekreacji obowiązuje ograniczenie – 1 osoba na 10 mkw.
 
W przestrzeni zamkniętej, gdzie odbywają się wydarzenia kulturalne i w kinach obowiązuje limit 25 proc. publiczności. Mamy też obowiązek zachowania 1,5 m odstępu oraz zasłaniania ust i nosa.
 
Imprezy sportowe na stadionach, boiskach, torach wyścigowych, basenach, siłowniach mogą odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności. Osoby uczestniczące w wydarzeniach sportowych zobowiązane są do zakrywania ust i nosa, a także dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z obiektu.
 
W restauracjach i ogródkach obowiązuje dystans. Klienci muszą też zakrywać nos i usta do czasu zajęcia miejsca przy stoliku. Obowiązek zasłaniania przez cały czas dotyczy też obsługi. Obowiązuje całkowity zakaz działania dyskotek i klubów nocnych.

Obostrzenia dotyczą również ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych: w strefie żółtej do 75 – te ograniczenia wejdą w życie od 17 października. W przypadku innych imprez i spotkań (niezależnie od ich rodzaju) wprowadzono ograniczenie do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Jest też obowiązek zakrywania ust i nosa.
 
Kongresy i targi mogą odbywać się na otwartej przestrzeni przy obowiązkowym zasłanianiu nosa i ust. Jeśli odbywają się na przestrzeni zamkniętej – zajęta może być tylko połowa miejsc. W pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje też ograniczenie 1 osoba na 4 mkw.
 
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.
 
Restrykcje ogłoszone przez rząd zaczną obowiązywać mieszkańców Bydgoszczy od najbliższej soboty, 10 października.

Statystyki

Przypominamy, że od dłuższego czasu nastąpiła tendencja wzrostowa jeżeli chodzi o zakażenia i obecnie w samym województwie kujawsko-pomorskim na dzień 09.10.2020r. mamy 2936 chorych, w tym 480 w samej Bydgoszczy – to jest wzrost o 20 osób w porównaniu z dniem wczorajszym 08.10.2020r.

Wspomóż nasze działania Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj