Kiedy należy się wybrać na konsultację do chirurga?

0
73
Chirurgia ogólna

Chirurgia ogólna to szeroka specjalizacja zajmująca się diagnostyką oraz leczeniem, w której główną metodą terapii są zabiegi operacyjne. Zakres działań chirurgów ogólnych obejmuj przede wszystkim narządy wewnętrzne jamy brzusznej, a także urazy kończyn, czy też niektóre choroby skóry. Zazwyczaj na konsultacje do chirurga ogólne kieruje lekarz POZ, są jednak nagłe przypadki, kiedy potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Czym dokładnie zajmuje się chirurg ogólny?

Chirurgia to szeroki dział medycyny podzielony na liczne specjalizacje, między innymi chirurgię onkologiczną, naczyniową, czy dziecięcą, jednak specjalizacją obejmująca największy zakres działań i stanowiąca podstawę dla licznych podspecjalizacji jest chirurgia ogólna.

Chirurg ogólny to specjalista, który musi posiadać szeroką wiedzę, ponieważ jego zadaniem jest zdiagnozowanie oraz leczenie licznych zaburzeń. Chirurg ogólny zajmuje się wykrywanie nieprawidłowości oraz przeprowadza operacje narządów układu trawiennego i  jamy brzusznej, między przełyku, żołądka, wątroby, śledziony, czy woreczka żółciowego. Przeprowadza również drobne zabiegi usuwanie brodawek, kaszaków, czy zszywanie ran, ale również nastawi złamaną kończyną i nałoży gips. Zazwyczaj do chirurga kieruje lekarz POZ. Niestety czas oczekiwania na wizytę u chirurga może wynosić od 20 do 60 dni. Jeśli więc szukasz dobrego specjalisty we Wrocławiu, sprawdź,  https://www.dcg.wroclaw.pl/poradnia-chirurgii-ogolnej-we-wroclawiu.html.

Kiedy wybrać się na konsultację do chirurga?

Na konsultację do chirurga należy wybrać się zawsze w razie poważnego urazu, niezależnie czy będzie to złamanie, skaleczenie, czy pogryzienie. W sytuacjach nagłych masz do wyboru wizytę na SOR lub opiekę prywatną, która w przypadku poważniejszych ran wymagających zszycia jest naprawdę dobrą opcją, dzięki czemu nie spędzisz wielu godzin w szpitalu.

Osoby cierpiące na przewlekłe zaburzenia do chirurga ogólnego powinien skierować lekarz POZ. Taka konsultacja jest niezbędna przy nawracających bólach  brzucha, podbrzusza, a także żołądka. Problemem, który powinien zwrócić Twoją uwagę, jest patologiczne uwypuklenie, które może się pojawić w okolicy nadbrzusza, pępka, pachwiny, lub blizn pooperacyjnych. Najprawdopodobniej jest to przepuklina, która powinna zostać usunięta.

Chirurg ogólny przeprowadza również takie zabiegi i operacje jak:

  • usuwanie tłuszczaków;
  • usuwanie brodawek i kurzajek;
  • usuwanie znamion barwnych;
  • usuwanie wrastających paznokci;
  • usuwanie hemoroidów;
  • leczenie zespołu cieśni nadgarstka;
  • leczenie łokcia tenisisty;
  • wycinanie ganglionu;
  • wycinanie ostrogi piętowej.

Konsultacja chirurgiczna odbywa się także, zawsze przed zabiegiem, podczas której lekarz Cię zbada i omówi planowany zabieg.

Jak wygląda konsultacja u chirurga ogólnego?

Wizyta u chirurga ogólnego, tak jak w przypadku konsultacji również u innych lekarzy przebiega w podobny sposób. Na początku chirurg przeprowadza badanie podmiotowe – czyli zbiera wywiad lekarski, dotyczący ogólnej sytuacji zdrowotnej, przebytych oraz istniejących chorób, przyjmowanych leków, objawów, które się pojawiły, czasu ich występowania i czynników, jakie je wywołały. Przeprowadzany jest również wywiad rodzinny mający na celu ustalenie obciążeń rodzinnych chorobami genetycznymi.

Następnie chirurg wykonuje badanie przedmiotowe, czyli dokładnie bada pacjenta, ze szczególną uwagę obszaru, w którym pojawiły się dolegliwości. Badanie podmiotowe musi być uzupełnione o wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych i obrazowych, dzięki którym chirurg zyska pełen obraz sytuacji zdrowotnej pacjenta. Jeśli nie zostały wykonane przed konsultacją, może on zlecić takie badania jak diagnostyka laboratoryjna krwi, rentgen, ultrasonograf, a w niektórych przypadkach rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Szeroka diagnostyka umożliwia dokładne ustalenie problemu, co znacznie ułatwia dobranie właściwej metody leczenia.

Inne specjalizacje chirurgiczne

Tak jak, wspomnieliśmy na początku chirurgia to bardzo szeroka dziedzina wiedzy, która dzieli się na różne podspecjalizacje. Może więc zdarzyć się tak, że po wykonaniu dokładnych badań chirurg ogólny skieruje pacjenta do konkretnego specjalisty, który zajmie się leczeniem.

Chirurg onkolog – zajmuje się wycinaniem zmian nowotworowych.

Chirurg naczyniowy – specjalizuje się w leczenie takich zaburzeń jak usuwanie zakrzepicy, czy zatorów miażdżycowych, czy żylaki.

Chirurgia bariatryczna – leczy patologiczne otyłości, dzięki takim zabiegom, jak resekcja jelita oraz żołądka.

Chirurgia urazowa – inaczej traumatologia to dział chirurgii specjalizujący się w operacyjnym leczeni, kości, ścięgien, więzadeł, a także mięśni i ścięgien uszkodzonych w wyniku wypadków i urazów.

Chirurgia prenatalna – wysoka specjalistyczna dziedzina, która zajmuje się leczeniem operacyjnym jeszcze w okresie prenatalnym. Umożliwia leczenie dziecka jeszcze w łonie matki, co wspomaga jego prawidłowy rozwój.

Wspomóż nasze działania Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj