Giełdowe debiuty spółek w drugiej połowie 2021 roku

2
374
Giełdowe debiuty spółek w drugiej połowie 2021 roku

Drugie półrocze 2021 roku już trwa i mamy za sobą pierwszy giełdowy debiut. Na początku lipca swoje IPO miała spółka Shoper z branży usług e-commerce. To oczywiście tylko na dobry początek, bo kolejka oczekujących do pierwszej oferty publicznej swoich akcji jeszcze w tym roku jest spora. Kto jeszcze może zadebiutować?

Inwestorzy lubią IPO

Wartość całej oferty giełdowego debiutu spółki Shoper wyniosła 363 mln zł, a cena emisyjna wyniosła 47 złotych. Chętnych była tak wielu, że redukcja zamówień od inwestorów wyniosła aż 92,5% – co w ostatnich roku raczej nikogo szczególnie nie zdziwiło. Wystarczy przypomnieć debiuty Allegro czy PCF Group z ubiegłego roku.

Polscy inwestorzy pokochali giełdowe debiuty i z niecierpliwością wyczekują kolejnych IPO, a tych wcale nie brakuje. Czy rok 2021 będzie rekordowy? Raczej nie, ale nawet jak nie zdobędzie tego zaszczytnego tytułu, to liczba około 17 debiutów w całym 2021 roku to wynik zbliżony do ubiegłego roku (18 debiutów). Oczywiście jako debiut liczymy tutaj zarówno emisję nowych akcji od razu na GPW czy New Connect oraz przejście z NewConnect na rynek główny.

Oferty publiczne zawsze są przeprowadzane za pośrednictwem firmy inwestycyjnej – domu maklerskiego czy banku prowadzącego działalność maklerską. Jednak i nowoczesne platformy transakcyjne (przejdź do strony Saxo i sprawdź ofertę) umożliwiają zapisywanie się na IPO wybranych spółek, dlatego każdy ma szansę załapać się na „nowe” akcje na giełdzie.

Giełdowe debiuty w drugiej połowie 2021 roku

Do tej pory w 2021 roku giełdowe debiuty zaliczyło 7 spółek – United Label (z NC), Answear.com, Huuuge Inc., Vercom, Captor Therapeutics, Pepco Group oraz wspomniany wcześniej Shoper.

A kto jeszcze może zadebiutować na GPW oraz NewConnect w drugiej połowie 2021 roku?

 • Cavatina Holding(GPW) – deweloperka, cena emisyjna 25,00 PLN, wartość oferty 187,5 mln;
 • ONDE (GPW) – sektor OZE, cena emisyjna 26,00 PLN, wartość oferty 444,5 mln;
 • Live Motion Games (NC) – gaming, cena emisyjna 45,00 PLN, wartość oferty 4,7 mln;
 • Bioceltix (NC) – biotechnologia, cena emisyjna 20,50 PLN, wartość oferty 7,4 mln;
 • Road Studio (NC) – gaming, cena emisyjna 50,00 PLN, wartość oferty 2,0 mln;
 • Sunday Energy (NC) – OZE, cena emisyjna 25,00 PLN, wartość oferty 4,0 mln;
 • Mazurska Manufaktura Alkoholi (NC) – produkcja alkoholi, cena emisyjna 35,00 PLN, wartość oferty 4,38 mln;
 • Movie Games Mobile (NC) – gaming, cena emisyjna 192,31 PLN, wartość oferty 2,5 mln;
 • Genomtec (NC) Kool2Play (NC) – biotechnologia, cena emisyjna 11,00 PLN, wartość oferty 110,6 mln;
 • Kool2Play (NC) – gaming, cena emisyjna 14,00 PLN, wartość oferty 2,5 mln.
Wspomóż nasze działania Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 KOMENTARZE

 1. Giełda to jest loteria, ale przede wszystkim ryzyko. Jeżeli ktoś akceptuje je to prosze bardzo, niemniej znam ludzi, którzy majątki tracili na miedzi czy budowlance. Szał był jak ogłosili że w Polsce będzie Euro 2012 – rzucili się wszyscy na firmy z branży budowlanej, a później był zgrzyt. No ale jak pisałam, to jest jedna wielka loteria. Jeden zyska, bo inny straci.

  • Niestety, początkujący gracz giełdowy myśli, że stanie się raz dwa szejkiem i będzie w złocie pływał. Tak samo, jak ostatnio lubiani wśród młodych, Youtuberzy, którzy stworzyli projekt pod nazwą „Ekipa” z Frizem i Wersow na czele – ich projekt-spółka weszła na giełdę pod szyldem domu maklerskiego – akcje poszły raz dwa w górę po czym spadły, bo jakieś afery się tam zaczęły. Sprzedali trochę lodów, sprzedali trochę tekstylii, stali się sławni, a młody gracz giełdowy myślał, że w kilka dni pomnoży zainwestowane pieniądze, a tu zderzenie z rzeczywistością. Tutaj należy śledzić i być na bieżąco i przede wszystkim reagować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj