„Zanocuj w lesie” – od 1 maja legalny bushcraft

0
303
Zanocuj w lesie - bushcrafting

Zanocuj w lesie” (bushcraft) to akcja, która odbywa się na terenie 425 nadleśnictw w Lasach Państwowych. W jej ramach wyznaczono obszary gdzie miłośnicy nocowania w lesie będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Miejsca te są do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021 r.

Zanocuj w lesie - nocowanie w lesie w pobliżu Bydgoszczy

Czy mogę wybrać sobie miejsce, gdzie rozstawię namiot?

Zanocuj w lesie - nocowanie w lesie w pobliżu Bydgoszczy

Możliwość nocowania w lesie istnieje tylko w wyznaczonych obszarach, które przedstawia mapa Banku Danych o Lasach (BDL). BDL dostępny jest na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy.

Czy na obszarach można korzystać z kuchenek turystycznych?

Zanocuj w lesie - ogień, ognisko, kuchenka turystyczna.

Tylko w miejscach, gdzie zostało to dopuszczone przez nadleśnictwo. Takich miejsc w Polsce jest 46. Na pozostałych obszarach jest zakaz rozpalania ognia, a więc również zakaz używania jakiegokolwiek rodzaju kuchenek.

Rozpalenie ognia jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Informację o takich miejscach można uzyskać w miejscowym nadleśnictwie oraz na stronach internetowych nadleśnictw. Nadleśniczowie mogą, ale nie muszą, wyznaczać takie miejsca na obszarach pilotażowych.

Czy są jakieś warunki korzystania z kuchenek na obszarach, które dopuszczają ich używanie?

Pomarańczowy obszar określający możliwość użycia kuchenki turystycznej w ramach zanocuj w lesie

Na 46 obszarach możesz używać kuchenek gazowych pod następującymi warunkami:
należy sprawdź obowiązujące w danym dniu zagrożenie pożarowe, dwukrotnie w ciągu dnia. Zagrożenie pożarowe jest aktualizowane w ciągu dnia o godz. 10:00 i 14:00. Można je także sprawdzić na stronie BDL – „Mapa zagrożenia pożarowego”;
w przypadku dużego zagrożenia (3. „czerwony” stopień) używanie kuchenek jest zabronione!;
używanie kuchenek jest dozwolone tylko pod stałym nadzorem, gwarantującym zabezpieczenie przed ewentualnym powstaniem pożaru;
zabronione jest używanie kuchenek na glebach torfowych, w młodnikach i drzewostanach, w których wysokość koron drzew znajduje się poniżej 5 m od ziemi oraz na powierzchniach leśnych porośniętych wysokimi trawami i wrzosem.

Czy muszę wysyłać zgłoszenie pobytu:

Pobyt należy zgłosić, gdy planujesz nocleg:
w grupie większej niż dziewięć osób;
na dłużej niż dwie noce;
w grupie większej niż dziewięć osób i na dłużej niż dwie noce.

Nadleśnictwo na taki pobyt musi wyrazić zgodę.

Jak uzyskać taką zgodę?

na stronie nadleśnictwa znajdziesz formularz zgłoszenia;
wyślij zgłoszenie mailowo na adres nadleśnictwa nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem;
zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.

Aplikacja mobilna mBDL

Lasy Państwowe udostępniło aplikację mobilną dostępną na Google Play oraz App Store o nazwie mBDL. Dzięki aplikacji będziemy mieli zawsze aktualne informacje czy znajdujemy się na obszarze objętym akcją zanocuj w lesie oraz czy aktualnie nie ma zagrożenia pożarowego, bądź nie są prowadzone prace z zakresu gospodarki leśnej.

Leśny savoir-vivre

  1. Na wyznaczonych obszarach nie ma żadnej infrastruktury (ławek, wiat). To wyłącznie dziki fragment lasu. Dlatego należy wziąć ze sobą worek na odpadki i po biwakowaniu zabrać ze sobą śmieci, gdyż w środku lasu nie zaznasz kosza na śmieci!
  2. Na obszarach nie można pozyskiwać drewna. Można korzystać, jak do tej pory, z owoców runa leśnego i grzybów. Również, tak jak do tej pory, zabronione jest niszczenie ściółki.
  3. Wjazd do lasu pojazdami (kamperami) jest zabroniony. Tereny pilotażowe są dedykowane wyłącznie osobom z hamakami lub namiotami. 
  4. PAMIĘTAJMY! Szanujmy las oraz jego mieszkańców.

Zanim zaplanujesz wycieczkę zapoznaj się z informacjami dotyczącymi możliwości bushcraftingu w danym miejscu, czy przypadkiem czasowo nie jest wyłączony z użytkowania, a także zapoznaj się z regulaminem korzystania z obszarów objętych programem „Zanocuj w lesie”.

Źródło: Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Bydgoszcz

W ramach programu Zanocuj w lesie, nadleśnictwo Bydgoszcz wyznaczyło obszar „Piecki”. A szczegółowy regulamin oraz mapę znajduje się na stronie Nadleśnictwa, a także pod adresem Regulamin Nadleśnictwa Bydgoszcz.

Nadleśnictwo Żołędowo

Regulamin Nadleśnictwa Żołędowo dostępny jest pod adresem https://zoledowo.torun.lasy.gov.pl/documents/427121/40322989/Regulamin+programu+Zanocuj+w+lesie/b6102977-d4c1-cf8e-3fc9-a2471ce832d0. Dwa obszary wyznaczone znajdziesz na stronie internetowej Nadleśnictwa Żołędowo

Nadleśnictwo Solec Kujawski

Źródło: Nadleśnictwo Solec Kujawski

Regulamin dostępny na stronie Nadleśnictwa pod adresem https://solec-kujawski.torun.lasy.gov.pl/documents/427086/40768577/Regulamin+korzystania+z+teren%C3%B3w+obj%C4%99tych+programem+Zanocuj+w+lesie.pdf/a76720bb-1453-6a23-6c8d-4d412c5426ba

Pozostałe Nadleśnictwa

Szczegółowe regulaminy oraz obszary należy szukać na stronach nadleśnictw. Kompendium wiedzy na ten temat znajduje się na stronach internetowych Lasów Państwowych – https://lasy.gov.pl/

Źródło informacji lasy.gov.pl oraz bydgoszcz.lasy.gov.pl

Wspomóż nasze działania Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj