Fortschritt – niemiecki producent ciągników docenianych w Polsce

0
367
fortschritt

Firma Fortschritt produkuje urządzenia rolnicze od 1951 roku. Firma powstała w wyniku połączenia się pięciu spółek we wschodniej Saksonii, które pierwotnie wytwarzały maszyny budowlane i do obróbki drewna. Obecnie jest jednym z największych producentów urządzeń rolniczych nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie. Lata doświadczeń oraz koncentracja na dobrej jakości pozwoliły na stworzenie wysokiej rangi firmy w branży rolniczej. Ciągniki Fortschritt, jak i inne maszyny rolnicze tej marki są popularne wśród polskich rolników.

Starsze, lecz wciąż cenione wersje ciągników Fortschritt

Ciągniki produkowane przez niemiecką firmę charakteryzują się bardzo dobrym odniesieniem ceny w stosunku do ich mocy. Cechuje je również wysoki komfort używania, kabiny zaopatrzone są w specjalnie zaprojektowane nawiewy do pracy podczas upałów, jednocześnie powstające ciśnienie uniemożliwia przedostanie się do wnętrza kabiny kurzu i pyłu. 

Jednym z bardziej znanych modeli jest Fortschritt ZT – 323A, produkowany w latach 1985-1992, jest zaopatrzony w 4-cylindrowy silnik IFA, jest napędzany olejem napędowym, a pojemność silnika wynosi 6,5 litra, instalacja elektryczna miała dwa akumulatory. Ciągnik wyposażony był w hydraulicznie kierowane sprzęgła, posiadał również ogrzewaną kabinę z wentylacją, zapewniającą dobre warunki pracy w czasie niesprzyjających czynników pogodowych. Skrzynia biegów była rozbudowana, miała 12 biegów przeznaczonych do jazdy w przód oraz 6 biegów do jazdy w tył. Istniała również możliwość przełączenia na półbiegi, aby silnik pracował równomiernie w trakcie prac polowych. Obfite wyposażenie ciągnika obejmowało udźwig podnośnika około 4500 kg, czujniki zanieczyszczenia filtrów oleju i powietrza, ułatwiające naprawę drobnych usterek i pozwalając na ominięcie kosztownych awarii.

Popularnym modelem na polskim rynku jest również Fortschritt ZT 300, produkowany od 1967 r., posiadał wysoki moment obrotowy 430 Nm. Po licznych modyfikacjach osiągał moc 120 KM. Posiadał skrzynię biegów z 9 przełożeniami do przodu i 6 przełożeniami do tyłu. Dostępny był również model z napędem na cztery koła. Traktory te w latach 70. ubiegłego wieku eksportowane były do trzydziestu krajów na świecie, między innymi do Afryki, Ameryki Południowej, Azji i kilku krajów Europy.

Fortschritt – korzystny wybór

Części zamienne do starszych ciągników marki Fortschritt są wciąż produkowane. Dostępne są również korzystne cenowo zamienniki, które jakością dorównują oryginałom. Nowsze modele traktorów nie zmieniały się zbytnio, dlatego tych samych części można używać zarówno w starszych, jak i w nowszych wersjach. Właściciele ciągników cenią je głównie za niezawodność oraz nieskomplikowaną konserwację w odróżnieniu od ich nowoczesnych, elektronicznych następców.

Okazuje się, że ciągniki niemieckiej marki są bardzo rozsądnym wyborem, gwarantują dobry stosunek mocy i niezawodności do kosztu zakupu, charakteryzuje je również niskie zużycie paliwa, około 10 litrów na godzinę. Należy również pamiętać, że firma Fortschritt produkuje także inne maszyny rolnicze, ich przystępna cena, skuteczność oraz dostępność części zamiennych sprawia, że mogą być dobrym wyborem na lata.

Wspomóż nasze działania Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj