Strona główna Inwestycje Bydgoski Budżet Obywatelski 2022

Bydgoski Budżet Obywatelski 2022

0
386
Bydgoski Budżet Obywatelski 2022
źródło: www.bydgoszcz.pl

Dziś, 1.06.2021r., startuje kolejna edycja BBO. Bydgoski Budżet Obywatelski 2022 rusza etapem zgłaszania pomysłów na przestrzeń i krajobraz otaczający mieszkańców. Do dyspozycji mieszkańców Bydgoszczy, miasto przygotowało blisko 16 mln. złotych, natomiast mieszkańcy osiedla Błonie mogą zgłosić projekty do 504 211 zł., przy czym na jeden projekt maksymalnie 50% – 252 111 zł.

Bydgoski Budżet Obywatelski 2022

Bydgoszczanie mają do wydania blisko 16 milionów złotych. Projekty osiedlowe, projekty społeczne i duże zadania ponadosiedlowe – pomysłów może być wiele!

Pomysły można zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej www.bydgoszcz.pl/bbo

Przez ponad 6 tygodni, do 15 lipca 2022, na pomysły mieszkańców, które wpłyną na zmianę otoczenia bydgoskich osiedli, sposób spędzania czasu wolnego i aktywizację lokalnych społeczności.

Pomimo pandemii koronawirusa i trudnej sytuacji finansowej samorządów, prezydent Rafał Bruski podjął decyzję, że oszczędności nie obejmą budżetu obywatelskiego. To oznacza kolejne 16 milionów złotych oddane w ręce bydgoszczan. Znaczna część tej kwoty – 12 milionów złotych przeznaczamy na sztandarowe projekty osiedlowe.  Zadania w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim często realizowane są przez lokalnych wykonawców. Ograniczenie finansowe budżetu oznaczałoby w praktyce mniej ofert dla lokalnych firm. Dziękuje także za wsparcie w realizacji programu Radzie ds. Partycypacji Społecznej, która napędza nas do wprowadzania kolejnych zmian, by Budżet Obywatelski był jeszcze doskonalszy – podkreśla  zastępca prezydenta Michał Sztybel.

Bydgoski Budżet Obywatelski 2022 – projekty na osiedlu Błonie

Mieszkańcy osiedla mogą wydać nieco ponad pół miliona, przy czym maksymalna kwota na jeden projekt to ponad 250 tysięcy złotych.

Projekty ponadosiedlowe

Projekty ponadosiedlowe wyróżniają się wartością zadania, która może wynieść aż do 1,5 mln zł. Do każdego projektu ponadosiedlowego niezbędne jest dołączenie trzech uchwał Rad Osiedli. Łącznie na realizację projektów ponadosiedlowych przeznaczono ponad 3 mln zł.

Projekty osiedlowe

12 milionów złotych na kategorię projektów osiedlowych oznacza kilkadziesiąt nowych zadań, które trafią do realizacji. Jeśli mamy pomysł na zagospodarowanie naszego najbliższego otoczenia za te pieniądze warto go zgłosić do programu. Zasada jest prosta – wartość jednego projektu nie może przekroczyć 50 procent puli środków przeznaczonych na osiedle. W przypadku projektów osiedlowych nie trzeba dołączać uchwał Rad Osiedli. Podział środków na konkretne osiedla znajduje się na stronie www.bdgbo.pl .

Małe projekty społeczne

Ostatnia kategoria dotyczy małych projektów społecznych. Są to projekty nie inwestycyjne, gdzie wartość jednego projektu nie może przekroczyć 38.600 zł. Jako małe projekty społeczne mogą być zgłaszane projekty dedykowane m.in. dzieciom, młodzieży i seniorom. Z założenia mają to być działania z zakresu m.in. animacji, aktywizacji społecznej, edukacji, ekologii, integracji, sportu.

W przypadku małych projektów społecznych autorzy projektów podają przewidywany termin realizacji, przewidywaną ilość wydarzeń, przewidywaną ilość uczestników oraz nazwę organizacji pozarządowej – w przypadku przewidywanej organizacji małego projektu społecznego przez organizację pozarządową, a także załączają uproszczony kosztorys.

Jakie zmiany nas czekają w ramach „Bydgoski Budżet Obywatelski 2022”?

  • W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego nie mogą być zgłaszane projekty, które zakładają realizację infrastruktury drogowej na terenach zielonych poza pasem drogowym, z wyłączeniem możliwości remontu istniejącej infrastruktury.
  • Zasada ogólnodostępności nie dotyczyć będzie  projektów dedykowanych osobom niepełnosprawnym;
  • Kwota wydatków majątkowych jednego małego projektu społecznego nie może przekraczać 25% całości wydatków;
  • Dodatkowo, w przypadku małych projektów społecznych, przewidywany termin realizacji, przewidywaną ilość wydarzeń, przewidywaną ilość uczestników, szacunkowy kosztorys oraz nazwę organizacji pozarządowej – w przypadku przewidywanej organizacji małego projektu społecznego przez daną organizację pozarządową
  • nie mogą być realizowane projekty osiedlowe, które Rada Osiedla wskazała w drodze uchwały, że projekt z terenu danego osiedla znajduje się w odległości do 500 metrów (w linii prostej) od powstałych wcześniej obiektów tego samego rodzaju w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Ograniczenie to może dotyczyć takich inwestycji jak: plac zabaw, siłownia plenerowa, skatepark, kynopark, boisko.
  • zgłaszanie projektów i głosowanie tylko w formie elektronicznej – sprawdziło się to w czasie pandemii głosowanie w formie elektronicznej, z wykorzystaniem aplikacji, będzie możliwe w punktach na terenie Bydgoszczy rozlokowanych m.in. w budynkach użyteczności publicznej, których nie będą dotyczyć poddane pod głosowanie projekty oraz będzie mogło się ono odbywać w godzinach otwarcia punktów, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy lub poprzez utworzoną infolinię, która będzie dodatkową formą głosowania elektronicznego

Źródło: www.bydgoszcz.pl / www.bdgbo.pl

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj