Wełna z alpaki, czyli ciekawa alternatywa dla popularnej wełny owczej

0
24
Wełna z Aplaki

Zanim omówimy, jakie właściwości posiada wełna z alpaki, konieczne jest słowo wstępu. Dla osób zorientowanych być może nie będzie to żadna nowość, ale dla postronnych garść wiedzy na pewno się przyda. W świecie rękodzieła – włóczki są znane od wieków. Najpewniej najpopularniejszą z nich jest wełna owcza, ale obecnie mamy naprawdę szeroki wachlarz wyboru. Nie tylko przędze z naturalnych włókien, ale również sztucznych oraz motki mieszane. Z tych pierwszych prym wiodą – wełna, bawełna i len. Z tych drugich – akryl, poliester, poliamid. Szczególnie ten ostatni chętnie jest wykorzystywany do dziergania skarpetek, gdyż jego domieszka sprawia, że ta część odzieży jest trwalsza i odporna na ścieranie. Już to dość ogólne wprowadzenie mówi nam zatem, że mamy spory wybór, a przędze mieszane z naturalnych i sztucznych włókien pozwalają na wzmacnianie właściwości tych pierwszych.

Wełna z alpaki, czy naturalne włókno

Wełna z alpaki, czy naturalne włókno

Wełna z alpaki z kolei, to włókna naturalne pochodzenia zwierzęcego. Bo wśród naturalnych motków, będziemy zawsze mieli do czynienia albo z pochodzeniem zwierzęcym, albo z roślinnym. Warto też dodać, czego nie zrobiliśmy we wstępie, że syntetyczne przędze są najczęściej tańsze od naturalnych. Natomiast włóczki z domieszką włókien sztucznych zawsze nieco obniżają cenę, jaką zapłacilibyśmy np. za wełną 100%. Tak w największym skrócie przedstawia się sytuacja w rękodzielnictwie, gdzie włóczka stoi w centrum wszelkich robótek. Na ich tle włóczki z alpaki wyróżniają się swoimi właściwościami. Najlepiej porównać je z najpopularniejszą wełną owczą, bo też często stawia się te dwie naturalne przędze w opozycji, wskazując na wady i zalety jednych i drugich.

Wełna z alpaki, czyli właściwości termoizolacyjne

Wełna z alpaki, to przede wszystkim wybór produktu naturalnego, a więc ekologicznego, który sprzyja obecnym trendom. Jej włókna są bardzo cienkie, przez co delikatne, co wyraźnie odczuwa się przy dotyku i noszeniu odzieży. A przy tym jest zdecydowanie trwalsza i mocniejsza niż popularna wełna owcza. Posiada też podobne właściwości termoizolacyjne, chociaż – można powiedzieć – poszerzone o pewne aspekty. Na przykład takie, że, owszem, zimą ogrzewa, ale latem nie przegrzewa ciała.

Porównywalna do luksusowych włókien

W powszechnej opinii włókna z alpaki uważa się za luksusowy towar, porównywalny do kaszmiru, angory, czy moheru. Często zwraca się uwagę na to, że nie uczula, tak, jak wełna owcza. Trzeba tutaj jednak dodać, że hipoalergiczne właściwości alpaki należy rozumieć w ten sposób, że mają zdecydowanie mniejszy potencjał alergenny. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy wyróżnianie jej na tle runa owczego jest potwierdzone naukowo. Niemniej wiele opracować znajdziemy, które podkreślają tego rodzaju różnicę między obiema przędzami.

Wspomóż nasze działania Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj