Akcja CzytajPL – znowu zawitała

0
715
czytajPL - akcja bezpłątnego czytania ebooków

Od 2013 roku akcja CzytajPL cieszy się coraz większym zainteresowaniem i w tym roku w czasach COVID-19 nie spowalnia, przenosi się niejako tylko do świata wirtualnego.

Historia akcji CzytajPL

Cała akcja z czytaniem książek rozpoczęła się w 2013 roku w Krakowie, gdy ta uzyskała prestiżowy tytuł Miasta Literatury UNESCO. Wówczas wystartowała Wirtualna Biblioteka Krakowa. Na 60 przystankach autobusowych w mieście pojawiły się plakaty umożliwiające wypożyczenie 70 fragmentów największych książkowych hitów dostępnych bezpłatnie przez 30 dni.

W 2014 akcja nosiła już tytuł Czytaj KRK i trzykrotnie w całym roku umożliwiała dostęp do 10 gorących bestsellerów przez 30 dni. Akcja była promowana już na 100 citylightach, aczkolwiek dalej ograniczała się do Krakowa.

2015 rok to przełom, przemianowano akcję na CzytajPL, a plakaty umożliwiające wypożyczenie 12 gorących hitów literackich pojawiły się w 6 największych miastach Polski: w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach.

2016 był dla akcji CzytajPL wyjątkowy. Po raz pierwszy w historii czytelnicy zyskali dostęp do audiobooków i komiksów. Było to możliwe dzięki zupełnie nowej aplikacji mobilnej, którą przygotował Woblink. Aplikacja pozwalała każdemu użytkownikowi na zaproszenie do akcji 5 znajomych, którzy w ten sposób otrzymali dostęp do wirtualnej biblioteki bez konieczności skanowania kodu. Dzięki temu akcja zyskała szansę wyjścia również poza obręb miast, które brały w niej udział, a uczestnicy otrzymają możliwość aktywnego zaangażowania się w promowanie wartościowej literatury i polecanie jej znajomym.

Kamieniem milowym w historii CzytajPL był rok 2017. Z inicjatywy Instytutu Książki plakaty akcji po raz pierwszy trafiły do 1000 szkół ponadpodstawowych w blisko 500 miastach i miasteczkach na terenie całego kraju. W promowanie czytelnictwa bardzo aktywnie włączyli się sami uczniowie – aż 1000 spośród nich zostało ambasadorami akcji i dumnie nosiło specjalne koszulki z kodem QR, umożliwiającym dostęp do darmowych e-booków. Po raz pierwszy na taką skalę akcja wyszła poza granice kraju, trafiając do 10 Miast Literatury UNESCO na całym w świecie, w tym do nowozelandzkiego Dunedin.

W zeszłym roku padła rekordowa liczba 50 000 użytkowników, którzy przeczytali 130 000 książek. Do tej pory, we wszystkich edycjach akcji CzytajPL, akcja dotarła z najlepszymi książkami na wszystkie kontynenty świata, do 14 krajów i blisko 1000 miejscowości w Polsce.

CzytajPL i 2020 rok

W tym roku akcja opanuje internet, docierając do setek tysięcy czytelników skupionych wokół popularnych serwisów oraz fanpejdży i grup w mediach społecznościowych. Idea tegorocznej odsłony przekornie odwołuje się do przymusu czytania – przy użyciu hasła „znowu czytam” organizatorzy pokazują, że książki można chłonąć w każdej sytuacji.

Jak skorzystać z darmowego ebooka?

 1. Wystarczy pobrać na smartfon, bądź tablet aplikację Woblink.

2. Zeskanować kod QR, który prezentujemy poniżej

3. I czytać 12 ebooków (niektóre posiadają również wersję audio) do końca listopada 2020 r.

12 powodów by dołączyć do CzytajPL

Każdy uczestnik akcji ma do wyboru 12 pozycji, jednak na półce w aplikacji Woblink może znajdować się tylko jedna książka (audiobook) – ściągnięcie kolejnej spowoduje nadpisanie poprzedniej. Wybór jest następujący:

 1. Ebook/audiobook: „Czarne Morze” – Karolina Macios
 2. Ebook/audiobook: „Głosy z zaświatów” – Remigiusz Mróz
 3. Ebook/audiobook: „Nie ma” – Mariusz Szczygieł
 4. Ebook/audiobook: „Stramer” – Mikołaj Łoziński
 5. Ebook/audiobook: „Zimowla” – Dominika Słowik
 6. Ebook/audiobook: „zadra” – Robert Małecki
 7. Ebook/audiobook: „Topiel” – Jakub Ćwiek
 8. Ebook/audiobook: „Strażnik” – Paulina Hendel
 9. Ebook: „O czasie i wodzie” – Andri Snaer Magnason
 10. Ebook: „Historia bez cenzury 5. PRL bez trzymanki” – Wojciech Drewniak
 11. Ebook/audiobook: „Horyzont” – Jakub Małecki
 12. Ebook/audiobook: „Kochaj najlepiej, jak potrafisz. O sztuce bycia razem.” – Stefanie Stahl

Należy pamiętać, że tylko na platformie Woblink istnieje możliwość czytania ebooków i odsłuchiwania audiobooków.

Wspomóż nasze działania Postaw mi kawę na buycoffee.to

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj